Ogólnopolskie zawody modeli szybowców halowych w Niepołomicach

III Ogólnopolskie Zawody Modeli Szybowców Halowych F1N o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice odbyły się 8 grudnia 2019 roku w pięknej hali sportowej Szkoły Podstawowej im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach-Jazach. Gościliśmy ponad 70 uczestników zawodów modeli szybowców halowych i była to jedna z większych tegorocznych sportowych imprez modelarskich w naszym kraju.

   20191208_163543Organizatorem zawodów było Centrum Kultury w Niepołomicach oraz pracownia modeli latających przy Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim. Patronat nad tym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, który ufundował główne trofeum zawodów. Wyjątkowy charakter imprezy podkreślał też fakt, że została ona objęta patronatem medialnym przez miesięcznik „Modelarz”, ale co najważniejsze, stawiła się ścisła czołówka krajowa, między innymi medaliści tegorocznych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w konkurencji F1N.

Do rywalizacji w najmłodszej kategorii wiekowej – młodzików przystąpiło prawie 40 zawodników, a ponadto 10 juniorów i ponad 20 seniorów. Wszyscy oni reprezentowali kluby i modelarnie z Hrubieszowa, Warszawy, Bierunia, Ciekot koło Kielc, Bochni, Łososiny Dolnej, Gdowa, Krakowa oraz z terenu naszej gminy z Woli Batorskiej i Zabierzowa Bocheńskiego.

W kategorii młodzików, czyli zawodników do 14 – go roku życia mieliśmy okazję oglądać starty aktualnego Mistrza i Wicemistrza Polski: Nazarii Khukhrianskyi’ego oraz Basi Durkalec z Bierunia a także zwycięzcę tegorocznej edycji Pucharu Polski: Piotra Stasiulewicza z Warszawy. Duża liczba uczestników zawodów zmusiła organizatorów do ograniczenia ilości lotów; zamiast trzech kolejek, rozegrano dwie pełne oraz trzecią (finałową) dla dziesięciu najlepszych. Bardzo miłym akcentem było zakwalifikowanie się do ścisłej finałowej grupy aż trzech naszych zawodników: Mateusza Pichóra, Michała Kuchty i Antka Szulca. Ponieważ niepołomicka hala sportowa należy do jednych z najwyższych, w których rozgrywane są aktualnie krajowe zawody modeli szybowców halowych, mogliśmy oglądać wyjątkowo długie loty, przynajmniej te w wykonaniu najlepszych zawodników. Zwyciężyła Barbara Durkalec uzyskując wynik (sumę trzech najlepszych lotów) – 114,3 sek., drugie miejsce zajął Piotr Stasiulewicz wynikiem 104,8 sek., a trzecie – Karol Szumiata z Jedynki Hrubieszów – 103,5 sek. Niewiele zabrakło do podium Mateuszowi Pichórowi z Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, który wynikiem 102,9 sek. zakończył zawody na czwartym miejscu. Najdłuższy czas jednego lotu wśród młodzików uzyskała natomiast Julia Łubek z LOK Bierunia – 42,2 sek.

W kategorii młodzik-dziewczęta całe podium opanowały zawodniczki z LOK Bieruń: zwyciężyła Basia Durkalec, przed Julką Łubek i Julką Jasińską. Nasza zawodniczka – Julka Szkodny z DK w Woli Batorskiej zakończyła zawody na piątym miejscu.20191208_125307
Loty juniorów trwały nieco krócej, ale wszyscy oni latali modelami określanymi jako klasyczne, które posiadają nieco gorsze właściwości lotne od coraz popularniejszych modeli z aktywna klapą, czyli tak zwanych „klapówek”. Zwycięstwo w tej kategorii wiekowej wywalczył Kacper Kaczmarek z Hrubieszowa wynikiem 106,3 sek., przed Adamem Koszałką z Krakowa – 104,3 sek. i Kamilem Gawlikiem z Bochni – 102,6 sek.
20191208_163151
Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja seniorów. Do Niepołomic przyjechał bowiem Tomasz Dudzik – ubiegłoroczny Mistrz, a obecny Wicemistrz Polski oraz Piotr Ryguła, Tomasz Stasiulewicz, Grzegorz Pukowiec i Leszek Kryszczuk – zawodnicy z czołowej dziesiątki Pucharu Polski i Mistrzostw Polski. Konkurencja modeli szybowców halowych ma to do siebie, że emocje rosną tu z lotu na lot. Tak też było w Niepołomicach. Po dosyć „nudnym” początku, w drugiej kolejce Tomasz Dudzik wykonał lot trwający ponad 50 sek., co stanowi doskonały wynik nawet na najważniejszych imprezach krajowych. W ostatniej, trzeciej kolejce lotów Tomek poprawił ten czas jeszcze o pół sekundy ustanawiając tym samym rekord niepołomickiej hali – 50,9 sek.  Wynikiem końcowym 139,7 sek. Tomasz Dudzik zdecydowanie zwyciężył w kategorii seniorów, wyprzedzając Grzegorza Pukowca i Marka Kalinowskiego – cała trójka z LOK Bieruń i wszyscy latają klapówkami.

20191208_162726

Na czwartym miejscu zawody ukończył Tomasz Stasiulewicz z Aeroklubu Warszawskiego – obecnie najlepszy zawodnik w kraju latający modelami klasycznymi. W tej kategorii wiekowej pierwsze starty zawodnicze wykonali też nasi koledzy z DK w Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim, osiągając bardzo przyzwoite wyniki.

Atrakcyjnym urozmaiceniem w przerwach między kolejkami były loty pokazowe zdalnie sterowanym halowym modelem akrobacyjnym w wykonaniu Adama Koszałki z Krakowa. Adam jest niezwykle wszechstronnym i jednym z bardziej utytułowanych polskich modelarzy lotniczych. Jest aktualnym Wicemistrzem Świata modeli motoszybowców zdalnie sterowanych F5J oraz Wicemistrzem Europy rakietoplanów zdalnie sterowanych S8D. Odnosi też sukcesy w konkurencji modeli szybowców F3K i halowych modeli akrobacyjnych F3P. Dziękujemy, że znalazł czas na pokaz i gościł u nas również jako zawodnik F1N w kategorii juniorów.

Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowe dyplomy, a młodzicy i juniorzy upominki. Zwycięzca w kategorii juniorów – Kacper Kaczmarek z Hrubieszowa otrzymał dodatkową nagrodę – niespodziankę ufundowaną przez pracownię modeli latających  przy Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim: gotowy do lotu model szybowca zdalnie sterowanego. Najlepszych trzech zawodników z każdej kategorii wiekowej uhonorowano pucharami. Natomiast główne trofeum zawodów – Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice za najlepszy wynik zawodów dostał się w ręce Tomasza Dudzika.

Bardzo gorąco przyjętą nowością, jaką wprowadzono na niepołomickich zawodach modelarskich stały się trzy wyróżnienia finansowe dla modelarni i klubów modelarskich. Walczyli o nie instruktorzy, którzy startowali w kategorii seniorów. W tej klasyfikacji zwyciężył Marek Kalinowski z LOK Bieruń przed Tomaszem Stasiulewiczem z Aeroklubu Warszawskiego i Krzysztofem Laskowskim z CKiPG Łososina Dolna.

Kolejną atrakcją naszych zawodów było losowanie prenumeraty na rok 2020 miesięcznika „Modelarz” dla modelarni, której przedstawiciele brali udział w zawodach. Los ciągnęła jedna z najmłodszych uczestniczek – Zuzia Witek z Łososiny. Szczęście dopisało modelarzom z Hrubieszowa i to do nich trafi w 2020 roku 12 numerów tej gazety. Tę nagrodę ufundowała redakcja miesięcznika „Modelarz”.

Podsumowując niepołomickie zawody, należy z dużą satysfakcją podkreślić, że spotkały się one z bardzo serdecznym przyjęciem ze strony uczestników. Wymiary hali oraz warunki panujące w niej doskonale nadają się do rozgrywania konkurencji modeli szybowców halowych F1N. Wydaje się, że osiągnięty również został zakładany wcześniej podstawowy cel – udział jak największej liczby młodych zawodniczek i zawodników. Uczestniczyło ich prawie 50, z czego sporą grupkę stanowili stawiających pierwsze swoje kroki na tego rodzaju imprezie adepci modelarstwa z Gdowa, Kurdwanowa, Łososiny i Bochni. Miejmy nadzieję, że występy obok czołowych krajowych zawodników zachęcą ich do wytrwałego treningu i podnoszenia poziomu swoich umiejętności, a tych którzy mieli jeszcze wątpliwości, skłonią do uczestnictwa w zajęciach w najbliższej modelarni.

Na zakończenie kilka słów podziękowania dla tych, bez których nie byłoby możliwe przeprowadzenie tak dużej imprezy. Przede wszystkim należą się one pani Małgorzacie Gajda – dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach za przekazane środki na jej zorganizowanie i pomysł wyjątkowych w skali kraju wyróżnień promujących modelarstwo. Dziękujemy panu Romanowi Ptakowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice za objęcie patronatem naszych zawodów i ufundowanie pucharu dla najlepszego zawodnika. Nie sposób też pominąć zaangażowana Marii Strzelec z DK w Zabierzowie Bocheńskim, Piotra Krupy z DK w Chobocie, kolegów modelarzy z CK Niepołomice, a także z Bochni i Hrubieszowa za pomoc w sędziowaniu. Dziękujemy Ani, która specjalnie dla nas przyjeżdżając z Gdańska, skłonna była jak zwykle poświęcić wolny czas na prowadzenie biura zawodów i bieżące opracowywanie wyników. Wysiłek tych i innych, niewymienionych tu osób z pewnością przyczyni się do promowania dobrego wizerunku naszej gminy w kraju. Świadczyły choćby o tym liczne słowa podziwu ze strony uczestników zawodów, jakie budził piękny i na miarę współczesnych czasów obiekt szkolny położony przy os. Kaptarz 40 w Niepołomicach.

Już dziś zapraszamy wszystkich sympatyków modelarstwa na kolejne nasze zawody, które (jeśli nic nie stanie na przeszkodzie) planujemy rozegrać w tej samej hali w dniu 8 listopada 2020 roku. Przy okazji przypominamy, że na terenie naszej gminy działają dwie pracownie modelarstwa lotniczego przy Domach Kultury w Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej, które skupiają nie tylko dzieci, ale też i dorosłych pasjonatów lotnictwa.

instr. modelarstwa lotniczego i kosmicznego Krzysztof Gawłowski 

 

20191208_16012420191208_160212 20191208_16014020191208_160146